0
dss 0
0 0,00DKR
Indkøbskurven er tom!
Vinderen af tredje etape af Tour of Spain var ikke Tadej Pogačar
25 Aug

Vinderen af tredje etape af Tour of Spain var ikke Tadej Pogačar

Tour of Spain-løbet er kendt for sit uforudsigelige vejr, en væsentlig faktor i dets succes. Forrest i feltet var adskillige UAE Team Emirates-ryttere sammen med Tadej Pogačar. Især Pogačar var ubestridelig på kameraet, hans røde fører Billigt Cykeltøj så fantastisk ud.

Tredje etape startede med klar himmel, men dette ændrede sig, da løbet steg højere. Kort efter at rytterne havde forberedt sig på deres stigninger, begyndte det at regne. Målstregen var et skybrud, hvor fans åbnede deres paraplyer, mens de ventede på etapevinderen. To ryttere fra XDS Astana Team, uforfærdede af regnen, spurtede til front for at bryde væk. Det efterfølgende skybrud formørkede banen betydeligt, og hagl komplicerede løbet yderligere. Selvom hver rytter bar hjelm, kunne de ikke undslippe haglens angreb. Da UAE Team Emirates' Tadej Pogačar indså den ugunstige situation, begyndte han beslutsomt at instruere sine ryttere i at sænke farten for sikkerhedens skyld. Højdeløbet er utroligt spændende, men det kan ikke sammenlignes med det barske vejr.

Arrangørerne af Tour of Spain annoncerede aflysningen af tredje etape, da de prioriterede alle rytteres sikkerhed. Tadej Pogačar gik glip af den første bjergetape, hvor den endelige sejr blev afgjort af skybrud og hagl. Tadej Pogačar forbliver dog på den samlede førsteplads, og hans ambition om at vinde Vuelta a España Cykeltrøje er uændret. Sidste år blev etaperne i Tour of Spain aflyst på grund af bevidst indblanding; i år var etaperne påvirket af skybrud og hagl.

 

Populære produkter